Türkiye'nin tansiyonunu ölçüyoruz.
 
Derneğimiz Yazdır E-posta

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği


Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, 1995 yılında Ankara'da Dr.Şali ÇAĞLAR, Dr. Neval DUMAN, Dr. Enver HASANOĞLU, Dr. Ümit SAATÇİ, Dr. Şükrü SİNDEL, Dr. Saniye ŞEN, Dr.Ünal YASAVUL' tarafından kurulmuştur. Derneğin kuruluş amacı hipertansiyon, hipertansiyon tedavisi ve böbrek hastalıkları ile ilgisidir. Sonraki yıllarda dernek, hipertansiyon ve getirdiği sorunlarla topyekun mücadele amacını benimsemiştir. Bu mücadele kapsamında Ankara ilinde sürekli eğitim toplantıları, değişik yörelerde (Tokat, Isparta, Sinop, Diyarbakır, Trabzon, Edirne, Denizli, Eskişehir, Kütahya, Kıbrıs, Aydın, Kahramanmaraş, Adana vb) üniversitelerle işbirliği içerisinde bölgesel eğitim toplantıları ve 1999 yılından itibaren düzenli olarak yıllık kongreler yapılmaktadır. 2008 yılında 10. yapılacak olan "Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongre"leri, ülkenin değişik yörelerinden 1000'in üzerinde hekimin katılımı ile gerçekleşmekte; 3 gün boyunca yerli ve yabancı uzmanlar tarafından konuyla ilgili güncel gelişmeler tartışılmaktadır. Kongrelerde sunulan bildirilere ödüller verilerek, "hipertansiyon ve böbrek hastalıkları" konusunda bilimsel çalışmalar desteklenmektedir. Derneğimiz ayrıca 2002 yılından itibaren 40 yaş altındaki genç araştırmacılara "Genç Bilim Adamı Ödülü" vererek, konuya ilişkin yeni proje üretimini desteklemektedir.

Derneğimiz, tansiyon ölçümünde en modern ve güvenilir yöntem kabul edilen "24 saatlik ambulatuar tansiyon ölçümü"nün yaygınlaşması için, akademik tansiyon merkezlerine 20'yi aşkın cihaz bağışlamıştır. Bu cihazlarla on binlerce hastanın tansiyonunun ölçüldüğü düşünülmektedir.

Derneğimiz, hipertansiyon konusunda ülkemizde önemli bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2001-2002 yıllarında planlanan "Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması" 2003 yılında tamamlanarak ülke ve dünya bilimine sunulmuştur. Bu çalışmada elde edilen rakamların resmi istatistik olarak kullanılması Derneğimiz için bir gurur kaynağıdır. 2007 yılında "Türk Hipertansiyon İnsidans Çalışması" ve Türkiye'de Tuz Tüketimi ve Hipertansiyon" başlıklı 2 önemli çalışma da tamamlanarak sonuçları 2008 yılında 10. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları kongresinde sunulmuştur.

Derneğimiz, 2006 yılında "Dünya Hipertansiyon Ligi", 2007 yılında da "Tuz ve Sağlık Hakkında Dünya Girişimi" üyeliklerine kabul edilmiştir. 2006 yılından bu yana "Dünya Hipertansiyon Günü" etkinlikleri düzenli olarak yapılmaktadır. 2008 yılında ülkemizde ilk kez "Dünya Tuza Dikkat Haftası", Derneğimiz aracılığı ile kamuoyunun dikkatine sunulmuş, 2009 yılındaki Dünya Tuza Dikkat Haftasında (1-8 Şubat 2009) da kamuoyu bilgilendirilmeye devam etmiştir.

Derneğimiz, ülke çapında sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda halk için "Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz", hekimler ve diğer sağlık çalışanları için de "TürkHEP-Türk Hipertansiyon Eğitim Programı" oluşturulmaktadır. Bu çalışmalarla ülke çapında hipertansiyonla mücadele programı başlatılması arzulanmaktadır.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu

Başkan
Şükrü ULUSOY

Başkan Yardımıcısı
Selim Turgay ARINSOY

Genel Sekreter
Yunus ERDEM

Sayman
Şeref Rahmi YILMAZ

Diğer Üyeler:
Ülver DERİCİ
Gülsüm ÖZKAN
Serpil Müge DEĞER

Onursal Başkanlar:
Enver HASANOĞLU
Oktay KARATAN
Çetin TURGAN

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanları

2017 - 2020 Prof. Dr Ülver DERİCİ
2014 - 2017 Prof. Dr Yunus ERDEM
2011 - 2014 Prof. Dr Şehsuvar ERTÜRK
2008 - 2011 Prof. Dr Şükrü SİNDEL
2005 - 2008 Prof. Dr. Çetin TURGAN
2003 - 2005 Prof. Dr. Oktay KARATAN
2001 - 2003 Prof. Dr. Enver HASANOĞLU
1997 - 1999 Prof. Dr. Şali ÇAĞLAR
1995 - 1997 Prof. Dr. Şali ÇAĞLAR
 

Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü
Cihaz Sponsoru
Cihaz Sponsoru